Teenuse kasutamine koroonaviiruse leviku perioodil
Palume külastada Qvalitas Arstikeskust viirushaiguste tunnusteta ning kui viimase 14 päeva jooksul puudub lähikontakt koroonaviirusesse nakatunuga.
Kui oled äsja saabunud koroonaviiruse riskiriigist, siis pea kinni kehtivatest liikumisvabaduse piirangutest. Tule meie keskusesse, kui Sinu negatiivne tulemus on kinnitust saanud.
Meie kõigi turvalisuse huvides on maski kandmine Qvalitas Arstikeskuses kohustuslik.
Qvalitas Arstikeskused on ruumikad ja lubavad hoida teineteisega turvalist distantsi - palun, teeme seda kindlasti!
Juhime tähelepanu, et iga keskusesse saabuja:
- kraaditakse enne ruumidesse sisenemist;
- täidab küsimustiku.
Tegemist on nakkusohu vältimiseks rakendatud komplekslahendiga, mis on kohustuslik läbida igal Qvalitas Arstikeskuse külastajal üle Eesti koroonaviiruse leviku perioodil. Täname teid mõistva suhtumise eest.
Palume lisaks hoida teiste keskuses viibijatega piisavat vahemaad ning tagada hea kätehügieen, kasutades vajaduspõhiselt ettenähtud desinfitsaatorit.
Töötervishoiu tervisekontrolli tulijale
- Palume tervisekontrolli mitte tulla ägeda haiguse faasis, kroonilise haiguse ägenemisel või töövõimetuslehel olles.
- Kui ei ole võimalik ettenähtud kuupäeval või kellaajal tervisekontrolli tulla, palume aeg muuta iseteeninduses * Aega saab muuta kuni 48h enne visiiti, vajadusel palume sellest teavitada meie registratuure.
- Tervisekontrolli tulles palume võtta kaasa isikut tõendav dokument (ID kaart/pass/juhiluba).
- Enne tervisekontrolli palume täita iseteeninduses tervisedeklaratsioon ja vaimse tervise küsimustik.
- Juhul kui see ei ole võimalik, siis paberkandjal tervisekontrolli kaardi leiate meie kodulehelt Äriklient / töötajate tervisekontroll.
- Enne kui tutvute analüüsideks ja uuringuteks ettevalmistava juhendiga, palume täpsustada Tööandjaga, millised allolevad uuringud kuuluvad teie paketti.
Eriarsti vastuvõtule tulijale
- Teenuste eest tasumine toimub kohapeal sularahas või kaardiga
- Teenindame isikut tõendava dokumendi alusel (ID kaart / pass / juhiluba)
- Kui ei ole võimalik ettenähtud kuupäeval või kellajal vastuvõtule tulla, palume meie registratuure varakult ette teavitada.
Ettevalmistused analüüsideks ja uuringuteks
Vere- ja uriinianalüüsi andmine
Analüüsid annavad ülevaate organismi hetkeseisundist, luues võimalused haiguste ennetamiseks ning varajaseks avastamiseks.
- Vähemalt 2 tundi enne verevõtmist ei ole soovitatud süüa, suitsetada ega närida närimiskummi, sel juhul on analüüside tulemused kõige objektiivsemad. Soovitame selle aja jooksul juua puhast maitsestamata vett.
- Eelmisest urineerimisest võiks olla möödas vähemalt 2 tundi.
Koormustest veloergomeetril
Südame-veresoonkonna uuring, mis võimaldab hinnata koormustaluvust ning aitab välja tuua terviseprobleemid, mis tavalise rahuloleku EKG tegemisel võivad märkamatuks jääda.
- Koormustestile eelnevalt palume allkirjastada nõusoleku vormi koormustesti läbimise kohta (vastav blankett arsti kabinetis või registratuuris).
- Koormustestile palume kaasa võtta sportlikud, mugavad riided ja jalatsid. Koormustesti järgselt on pesemisvõimalus (võtta kaasa käterätik ja pesemisvahendid).
- Koormustesti tegijatele soovitame kaasa võtta õun, jogurt või natuke magusat, et turgutada ennast enne koormustesti.
- Soovitav on enne testimist 1 päev mitte treenida ning hoiduda suuremast kehalisest koormusest.
- Koormustesti teostatakse Qvalitas Arstikeskuses kuni 140 kg kehakaaluga inimestele.
Nägemiskontroll
Silmade kontrolli ja nägemise uuringuid viivad läbi optometrist või silmaarst.
- Prillikandjatel palume vastuvõtule tulles kaasa võtta prillid ja olemasolevate prillide retsept.
- Kontaktläätsed palume eemaldada silmast paar tundi varem.
Füsioterapeudi vastuvõtt
Füsioterapeut abistab ülekoormusest või traumast tingitud skeletilihassüsteemi valude ja piirangute korral, operatsiooniks valmistumisel ja sellest taastumisel, spordivigastuste ravimisel ja nende ennetamisel.
- Palume tulla vastuvõtule mugavates riietes, mis võimaldaksid harjutusi kaasa teha.
- Lisaks füsioterapeudi tavavastuvõttudele pakume teenust ka videosilla vahendusel.
Kõhukoopa ultraheliuuring
Uuring võimaldab vaadelda ja mõõta siseorganite kuju, suurust ja ehitust.
- Vähemalt 4-6 tundi enne uuringut peab olema söömata, (v.a. diabeedihaiged).
- 2-3 tundi enne uuringut palume juua piisavalt gaseerimata vett (1-1,5l), et põis oleks täis ja põit ei ole lubatud tühjendada enne, kui uuring on tehtud.
Audiomeetria uuring
Uuring on mõeldud kuulmisteravuse määramiseks ja kuulmiskahjustuste diagnoosimiseks.
- Enne uuringut ei ole soovitav müras viibida vähemalt 12 tundi.
Spirograafia
Uuring, mille abil mõõdetakse kopsumahu suurust ja hingamisteede läbitavust forsseeritud (maksimaalse sügavuse ja kiirusega) hingamisel.
- Kaks tundi enne uuringut ei tohiks tarbida kohvi, teed ja koolajooke.
- Neli tundi enne uuringut ei tohiks suitsetada.
- Kuus tundi enne uuringut ei tohi kasutada lühitoimelisi bronhilõõgasteid.
- Kaksteist tundi enne uuringut ei tohi kasutada pikatoimelisi bronhilõõgasteid.
- 2 ööpäeva ei tohiks alkoholi tarbida.
PEF-meetria
Uuringu käigus mõõdetakse maksimaalset väljahingamise kiirust, mis annab kopsufunktsiooni esmase subjektiivse hinnangu. Peale uuringut on võimalik otsustada, kas lisaks on vajalik arsti konsultatsioon ja spirograafia uuring.
Vastuste leidmine
Teostatud analüüside tulemusi ja raviarsti poolset kokkuvõtet on võimalik lugeda patsiendiportaalis Digilugu.ee. Vastuse lugemiseks logige sisse patsiendiportaali:
- Digilugu.ee
- Valige sisenemiseks sobiv viis
- Terviseandmed
- Ambulatoorsed epikriisid
- Qvalitas Arstikeskuse arsti poolt koostatud epikriis
Tulenevalt proovist võib tulemuste ilmnemine keskkonnas võtta aega paar nädalat. Olete teretulnud meiega ühendust võtma kui analüüside tulemuste kohta tekib küsimusi.
Vaimse tervise testi tulemused leiate Qvalitas Arstikeskuse iseteeninduskeskkonnast:
- Bronn.qvalitas.ee
- Valige sisenemiseks sobiv viis
- Minu tulemused
- Vaimse tervise küsimustiku tulemused
- Qvalitas Arstikeskus AS
- Vaimse tervise küsimustiku kokkuvõte
Peale vastuvõttu võtab arst teiega ühendust kahel juhul:
- Tellitud analüüside vastused ei olnud korras ning esines mõningaid kõrvalekaldeid. Seerumi/analüüsi norm väärtusest kõrvalekalde korral võtab raviarst teiega telefoni teel ühendust järgmise tööpäeva jooksul.
- Eesti vabariigi kodakondsuseta klient ei oma ligipääsu Digilugu.ee keskkonnale, mistõttu saab tema analüüsitulemused otse arstilt.*
* Palun veenduge, et teie telefoninumber meie andmebaasis ei oleks aegunud.
Analüüside tõlgendused ja referentsväärtused
Vitamiin D
D vitamiini vähesuse puhul on häiritud kaltsiumi ja fosfaatide imendumine soolest, mistõttu suureneb osteoporoosi risk. Vitamiin mõjutab verehüübivust, närvikoe talitlust, omab infektsioonhaiguste ning diabeedi vastast toimet, omab imuunmoduleerivat, antidiabeetilist, antiinfektsioosset jt toimeid. D vitamiinivaeguse ravisoovitused vastavalt seerumi tasemele:
- Madal seerumi tase 50-75 nmol/L - soovituslik päevane annus 1000 IU (25 µg)
- Ebapiisav seerumi tase ≤ 50 nmol/L - soovituslik päevane annus 2000 IU (50 µg)
- Puudulik tase ≤ 30 nmol/L - soovituslik päevane annus 4000 IU (100 µg)
Seerumi norm väärtusest kõrvalekalde korral võtab raviarst teiega telefoni teel ühendust.
Alaniini aminotransferaas (ALAT) ja Aspartaadi aminotransferaas (ASAT)
Maksafunktsiooni ja kudede patoloogia näitajad. Maks täidab organismis mitmeid olulisi ülesandeid, neist olulisem on kahjulike ainete kõrvaldamine organismist. Seetõttu mõjutavad muutused maksas kogu organismi toimimist. Peamiselt koormatakse maksa liiga tugevalt töödeldud, rasva-, suhkru- ja soolarikaste toitude pideva ületarbimisega. Maksahaiguste peamised sümptomid on nõrkus, jõuetus, krooniline väsimus ja unehäired.
ASAT
Aspartaadi aminotransferaas (ASAT) on ensüüm, mida võib leida väga suurtes kontsentratsioonides intensiivse metabolismiga kudedes nagu südamelihas, maksarakud, skeletilihased ning väiksemates kogustes neerudes, pankreases ja erütrotsüütides. Peamiselt maksarakkude kahjustuse peegeldaja. Võib viidata ka skeletilihaste haigustele.
Referentsväärtus:
> 4 a meestel < 40 U/L;
> 4 a naistel < 32 U/L
ALAT
Alaniini aminotransferaas (ALAT) on rakuensüüm, mida esineb põhiliselt maksa- ja neerukoe rakkudes ja vähemal määral südame- ja skeletilihaste rakkudes. Peamiselt maksarakkude kahjustuse peegeldaja. Võib viidata ka skeletilihaste haigustele. Referentsväärtus:
> 13 a meestel < 33 U/L
> 13 a naistel < 41 U/L
Vere automaatuuring
Vere automaatuuring annab ülevaate organismi üldseisundist, näitab immuunsüsteemi seisundit, hapniku transpordivõimekust ja organismi vedeliku tasakaalu olekut. Vere automaatuuringu käigus mõõdetakse hemoglobiini sisaldust veres ning loendatakse vererakud: leukotsüüdid, erütrotsüüdid, trombotsüüdid. Lisaks mõõdetakse erütrotsüüdid ja trombotsüüdid ning arvutatakse neid iseloomustavad indeksid.
Hemoglobiin
Vere automaatuuringu osa
Hemoglobiin on erütrotsüütides rauda sisaldav valguline ühend, mille ülesandeks on hapniku transport kopsudest kudedesse. Madal hemoglobiinitase veres võib tekitada väsimust, ärituvust ja õhupuudustunnet.
Referentsväärtus:
Meestel > 15 a 136-163 g/l;
Naistel > 15 a 118-150 g/l.
Trombotsüüdid
Vere automaatuuringu osa
Trombotsüüdid ehk vereliistakud tagavad vere normaalse hüübimise. Madalate väärtuste põhjusteks võivad olla viirusinfektsioonid, teatud ravimite kasutamine, maksahaigused, autoimmuunhaigused, alkoholism, vereloomehaigused, jm. Kõrgenenud väärtused esinevad koos leukotsüütide reaktiivsete muutustega bakteriaalsete infektsioonide korral, aga ka vereloomehaiguste puhul ja põrna eemaldamise järgselt.
Leukotsüüdid
Leukotsüütide ehk valgevereliblede üldhulk ja leukogrammi hinnang võimaldab selgitada haigusliku protsessi olemust: põletik, allergia, immuunsupressioon, infektsioon, jt.
Glükoos
Vere glükoosisisaldust reguleerivad hormoonid: insuliin, glükagoon, adrenaliin, kortisool ja kasvuhormoon. Tugev füüsiline koormus, stress, põletused ja infektsioonid võivad põhjustada füsioloogilist veresuhkru tõusu. Tavalise toidukorra järgselt taastub glükoosi esialgne tase veres 2-4 tunni jooksul. Kõrged väärtused viitavad suhkruhaigusele. Madalad väärtused võivad esineda, kui toiduga saadud süsivesikute kogus ei ole füüsilisele koormusele piisav.
Referentsväärtus:
4,1 - 6,1 mmol/L
Kolesterool
Oluline osa rakumembraanides ning vajalik aine steroidhormoonide ja sapphapete sünteesiks. Kõrge kolesteroolitase veres on üks olulisemaid südame- ja veresoonkonna haiguste riskifaktoreid. Kolesterool teeb veresoonte seinad jäigemaks ning suurendab insuldi ja infarkti riski. Kolesteroolitaseme kontrolli all hoidmiseks on kõige olulisem tervislik ja stressivaba elustiil.
Referentsväärtus:
3 - 6 mmol/L
HDL - kolesterool
HDL-kolesterooli määramine on abiks kardiovaskulaarse haiguse riski hindamisel. Kõrge HDL-kolesterooli tase on pigem hea, sest seob kolesterooli ja vähendab südame- ja veresoonkonna haiguste riski.
Referentsväärtus:
>1 mmol/L
LDL - kolesterool
LDL-kolesterooli määramine on abiks kardiovaskulaarse haiguse riski hindamisel. Suur sisaldus veres on oluline riskifaktor südame- ja veresoonkonna haiguste tekkeks.
Referentsväärtus:
<3 mmol/L
Triglütseriidid
Näitavad üldist rasvade sisaldust veres. Triglütseriidid on oluline energia varuallikas organismis. Kui vereringes on triglütseriidide liig, deponeeritakse osa neist rasvkoesse. Suurenenud triglütseriidide ja LDL-kolesterooli sisaldus viitab kõrgenenud kardiovaskulaarsele riskile.
Kehamassiindeks (KMI)
Kehamassiindeks (KMI) väljendab inimese kehakaalu ja pikkuse suhet. Väljendit kasutatakse rasvumise määramiseks ning südame-veresoonkonna haigustesse haigestumise riski hindamiseks. Kehamassiindeksi leidmiseks jagatakse kehakaal kilogrammides pikkuse ruuduga meetrites. Inimese kehakaalu loetakse tema pikkuse puhul normaalseks, kui kehamassiindeks on vahemikus 19 - 25.