• Uudised

  • Uudised

  • Uudised

  • Uudised

  • Uudised

  • Uudised

Täna on ülemaailmse kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) päev ning päeva eesmärgiks on juhtida tähelepanu haiguse laiale levikule kogu maailmas ning ühtlasi kutsutakse üles inimesi oma tervist jälgima ja tubakatarvitamisest loobuma.

KOK on haigus, mis on kõige enam levinud keskealiste meeste ja linnaelanike seas ning haiguse levimus suureneb koos eaga. Euroopa riikides on KOK hinnanguliselt levinud 5% täiskasvanud elanikkonna seas. Ka Eestis põevad haigust kümned tuhanded inimesed, kuid oma haigusest on teadlikud vähesed.

KOK on haigus, mille korral sisse- ja väljahingamine on raskendatud ning haige kopsumaht väheneb järk-järgult. Haiguse peamised sümptomid on pidev köha, hingeldus, rögaeritus, hommikused peavalud ja päevane unisus. Tihti kaasneb haigusega ka kehakaalu langus ning isutus, harvemini valu rindkeres ja veriköha.

„Peamiselt on KOK-i puhul tegemist suitsetajate haigusega, ligi 80% haigestunutest on suitsetajad. Kuid põhjuseks võivad olla ka ebasoodsad töötingimused. Näiteks pidev töötamine külmas õhus, kaevanduses ning keevitamisel tekkivad aurud, mida omale sisse hingatakse. Samuti on probleemiks pidevas tõmbetuules töötamine,“ rääkis Qvalitas Arstikeskuse pulmonoloog-sisearst dr Elga Mesimaa.

KOK-i puhul on väga oluline aegsasti arsti poole pöörduda, sest ägenemise korral on juba vaja antibakteriaalset ravi ja raskemate puhkudel ka hormoonravi. „Haiguse progresseerumisel tõuseb vererõhk kopsuringes ja koormus paremale südamepoolele suureneb, mistõttu haiged vajavad lisaks ka südameravimeid. Mida varem haigus avastada, seda tõhusam ja kiirem on ravi,“ lisas Mesimaa.

KOK-i saab diagnoosida lisaks kopsuarstile ka perearst inimese küsitlemise, füüsilise läbivaatuse ja kopsufunktsiooni testide põhjal.