• Uudised

  • Uudised

  • Uudised

  • Uudised

  • Uudised

  • Uudised

Nii nagu iga harrastussportlane, kes peaks vähemalt korra aastas oma tervist kontrollima, käis Janek Marathon100 ’st meie Treeni Targalt paketti proovimas ja kirjutas oma kogemusest lähemalt.

 

Kas sa tead, milline on sinu kreatiini kinaasi näit? Või eosinofiilide arv veres?  Ei tea? Ja tõenäoliselt ei tahagi teada . . .  Ent sa ju tahad teada seda, kas saad toidust piisavalt energiat spordiga tegelemiseks või mis võib olla põhjuseks, et sa pikematel jooksuotstel kiiremini ära väsid?

Qvalitas Arstikeskuse uus Treeni Targalt pakett nendele viimastele küsimustele aga vastuse just annabki.  Lisaks kõigele muule. Nimetatud Treeni Targalt pakett on välja töötatud spetsiaalselt vastupidavusalade sportlastele mõeldes ning selle valmimisse on panustanud üle 120 sportlase, sealhulgas jooksjad, jalgratturid, suusatajad, sõudjad.  Sportlaste kaasabil valiti välja ka Treeni Targalt paketis käsitletavad teemad.

Nimetatud paketi oluliseks osaks on vereanalüüs, kuid mõnevõrra ootamatu on see, et mitmete keeruliste meditsiiniliste terminite ja numbrite asemel räägitakse sinuga keeles, mis on lihtne ja arusaadav. 

Kas saad toidust piisavalt energiat?

Jah, vereanalüüsid näitavad, et saad toidust piisavalt energiat ning sinu keha pole näljas – sedasi väitis minu e-posti laekunud raport.

Kas sul on probleeme vastupidavusega?

Ei, vereanalüüsid näitavad, et sinu keha rauavaru ja hemoglobiini tase on normis.

Kas sinu keha saab piisavalt puhkust?

Jah, vereanalüüsid näitavad, et treenid targalt!

Lihtsad küsimused, millele on antud lihtsad vastused.

Siinkohal on tähtis lisada, et Qvalitase Treeni Targalt paketi väljatöötamisel on arstidest ja meditsiinipersonalist märksa olulisem harrastussportlaste ja meditsiiniharidust mitte omavate inimeste panus.  Sellest tulenevalt on ka sinu e-posti laekuv raport arusaadav ilma täiendava guugeldamiseta.

Ent alustagem algusest.

Iga aktiivsemalt tegutsev harrastussportlane võiks oma tervist vähemalt korra aastas kontrollida.  Seda on hea teha sügistalvisel perioodil, mil võistluskoormus väiksem on.  Vereanalüüs sobib universaalseks tervisekontrolliks väga hästi, kuna sinu õiged ja valed tegevused avalduvad varem või hiljem veres. 

Qvalitase Treeni Targalt paketi oluliseks osaks on spetsiaalselt vastupidavusalade sportlastele suunatud vereanalüüside kompleks, kuid esimese tegevusena palutakse sul täita lihtne veebiankeet – nimi, vanus, pikkus, kaal, treeningmaht ja selle iseloom. 

Ankeedi täitmise järel seadki sammud  Qvalitase ükskõik millisesse Arstikeskusesse üle Eesti ja lased verd võtta.  Seda tegevust veebi teel veel teha ei saa. 

Kuivõrd enne vereanalüüsi ei tohi vähemalt 8 tundi süüa, siis on seda hea teha hommikul.  Ise astusin Qvalitasest läbi kell kaheksa hommikul ning ca veerand tunniga oligi kogu protseduur selja taga. 

Päev hiljem laekus Treeni Targalt spordiraport minu e-postile.  Raport ise oli pikk – tervelt 12 lehekülge – kuid lihtsasti arusaadav ning kergelt loetav.  Vereanalüüsi teemad olid lihtsate küsimustega (nt. Kas sul on probleeme vastupidavusega) liigendatud ning vastused olid värvikoodidega markeeritud.  Rohelised täpikesed nende küsimuste taga, kus kõik OK ning punased täpikesed nende taga, kus midagi korrast ära oli.

Mind huvitavatele vastustele  järgnesid lihtsad soovitused.  Näiteks, selle asemel, et hakata otsima, mida ma pean sööma, et vere rauasisaldust tõsta, oli raportis selgelt öeldud – head raua allikad on molluskid, maks, munakollased, pähklid ja punane liha.  Ahah! Selge!

Spordiraportis olid toodud ka lihtsad soovitused toitumise osas ning konkreetselt minu ankeedis antud vastustest lähtuv energiavajadus, millest toosama toitumine niisiis lähtuma peab. 

Kõige viimasel lehel oli toodud see, mis vereanalüüsi tehes tavaliselt esimesel lehel on  ehk siis analüüside tulemused. Erütrotsüüdid, hemoglobiin, ferritiin, Vitamiin D, magneesium ja enam kui 30 muud näitu. 

Treeni Targalt terviseuuringut regulaarselt tehes prinditakse aruandes kõik analüüsitulemused ära ka kenade graafikute näol ehk sul ei ole vajadust eelmiste analüüside tulemusi sahtlist või arvutikaustadest otsima hakata.

 

Allikas Marathon100